fbpx
Loading...
Cikkek
Férfi termékenységet támogató cikkek

Mitől lesznek egészségesek a spermiumok?

Mitől lesznek egészségesek a spermiumok?

Habár a nők azok, akiknek a méhében 9 hónapon át növekszik a baba, a férfiaknak is nagyon fontos szerepük van a családdá válásban– egészséges spermium nélkül ugyanis nincs megtermékenyülés és problémamentes terhesség. De hogyan tudjuk a spermiumok egészségét biztosítani? Olvass tovább, hogy megtudd!

Hogyan termelődik a spermium?

A férfiak ondójában (sperma) a hímivarsejtek (spermium) száma milliliterenként 20-60 millió között van. Ez a teljes sperma tömegének mindössze 0,5 százalékát képezi, a maradék 95 százalék a spermaplazma, amely különböző járulékos nemi mirigyek váladékának elegye.

A női testben havonta egy petesejt érik meg, ezzel szemben a férfiak szervezete folyamatosan dolgozik és milliószám termeli a mikroszkopikus méretű hímivarsejteket.

Ugyanazok a hormonok, melyek a nők esetében az ovulációt szabályozzák, a férfiak szervezetében stimulálják a tesztoszteron termelését. A tesztoszteron a férfi nemi hormon, ami elengedhetetlen a spermiumok képződéséhez.

A spermiumok a herék kanyarulatos csatornáiban keletkeznek, 35 °C-on. Az ennél magasabb hőmérséklet elpusztítja a férfiak ivarsejtjeit, az alacsonyabb hőmérséklet pedig nem kedvez a spermiumképződésnek, de a meglévőket nem pusztítja el. A herezacskó izmainak összehúzódásával és izzadságmirigyeinek segítségével szabályozza a spermiumok képződéséhez megfelelő hőmérsékletet.

Egy új spermiumsejt létrejöttéhez 2-3 hónap szükséges. A spermiumok átlagosan néhány hétig maradnak életben a férfi testében. Minden egyes ejakulációkor legalább 40 millió spermium távozik, ezért a felnőtt férfiak szervezete tulajdonképpen állandóan dolgozik az új spermiumok képzésén.

A sok tízmillió spermiumból csak maximum 200 ér el a petesejtig (a többi vagy nem volt teljesen ép és aktív vagy elpusztul az út során) és csak egy termékenyíti meg a petét.

Mit tegyünk az egészséges spermiumokért?

Íme 6 módszer, amivel az urak rengeteget tehetnek a megtermékenyítéshez szükséges egészséges és gyors spermiumokért. Fontos, hogy olyan tanácsokról lesz szó az alábbiakban, amelyeket legalább 3 hónapig, de inkább hosszabb távon érdemes alkalmazni, hogy egészséges életvitelt biztosítsanak.

1. Egészséges ételek, optimális testsúly

Ahogy a női termékenység esetében, a túl sok és a túl kevés testzsír egyaránt megzavarhatja a nemi hormonok termelődését, ez pedig a spermaszám csökkenéséhez, a spermiumok minőségének romlásához és alacsony libidóhoz vezethet. Az egészséges testsúly fenntartása ezért rendkívül fontos: ez változatos, gyümölcsökben, zöldségekben, gabonafélékben gazdag, rostdús étrenddel és rendszeres testmozgással biztosítható. A zöldségek és gyümölcsök magas antioxidáns tartalmuk miatt is fontosak - ezek számos káros folyamatot megelőznek, meggátolnak és erősítik az immunrendszert is.

Figyeljünk oda arra, hogy az ösztrogénszint növelő élelmiszerek, mint például a szója, nem ajánlottak a férfiak számára! Érdemes kerülni a túl sok fehérjét, tejterméket is a diéta alatt. Amit viszont feltétlenül ajánlott, az az omega 3 zsírsav, mely gyulladáscsökkentő hatású és számos egyéb jó tulajdonsággal rendelkezik. Az omega 3 zsírsav természetes formában fellelhető a halfélékben és kimondottan a férfi egészséget támogató tökmag(olaj)ban.

2. Semmi dohányzás és mértékletes alkoholfogyasztás

A dohányzó férfiak spermiumai a nemdohányzókéhoz képest gyakrabban rendellenes alakúak, és lassabban is mozoghatnak. A dohányzás károsíthatja az ondósejtek által hordozott örökítőanyagot is, illetve merevedési zavart okozhat. Ezért a cigit mihamarabb le kell tennie a férfinak, aki egészséges spermiumokat szeretne. Az alkohol szintén kártékony a sperma minőségére és mennyiségére. Napi 1-2 ital megengedett, de az ennél nagyobb mennyiség már árthat a spermiumoknak.

3. A megfelelő tápanyagok biztosítása

A spermiumtermeléshez a szervezetnek bizonyos tápanyagokra van szüksége, és ha nincs elég, gondoskodni kell a kiegészítésükről. Kutatások szerint bizonyos vitaminok és ásványi anyagok kedvezően hatnak a spermiumok mennyiségére és minőségére. Aminek érdemes megnövelni a bevitelét: C-vitamin, folsav, cink, D-vitamin, E-vitamin, króm, szelén, omega-3 zsírsavak és B12-vitamin. A legfontosabb ezek közül a C-vitamin (min. napi 1-2000 mg), ami védi a spermiumokat az oxidatív stressztől és meggátolja a meddőség egyik fő okát, a spermiumok összetapadását, valamint a cink, ami növeli a tesztoszteron szintet, a spermaszámot és a spermák mozgékonyságát. Sokat segíthet a szelén is, melynek termékenységre gyakorolt hatásáról itt olvashatsz!

4. Óvatosan a koffeinnel

Dán kutatóorvosok vizsgálata szerint a sok kávé és/vagy szénsavas üdítőital fogyasztása csökkenti a spermaszámot és rontja a spermák minőségét. Azért nem kell teljesen lemondani a koffeines italok élvezetéről, de érdemes napi 300 mg-ban limitálni a koffeinbevitelt (ez kb. napi 3 csésze kávénak felel meg).

5. A stressz csökkentése

A stressz károsan befolyásolhatja azoknak a hormonoknak a termelődését, melyek a spermaképződést is irányítják, emellett a szexuális teljesítményre is negatívan hat. A stressz elűzéséhez fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, az egészséges táplálkozás és a feszültség levezetése sporttal, baráti összejövetelekkel, relaxációs technikákkal vagy egyéb stresszoldó módszerekkel.

6. Figyelj a megfelelő hőmérsékletre

Gondolkoztál már azon, hogy a herék miért a testen kívül helyezkednek el? A spermaképzéshez az átlagos testhőmérsékletnél néhány fokkal alacsonyabb hőmérséklet szükséges. Aki szoros alsóneműt visel, ülőmunkát végez, sok időt tölt szaunában, forró fürdőben, vagy akár csak ölben tartva használja a laptopját, annak számolnia kell a herék nemkívánatos túlhevülésével. Utóbbi problémára a legjobb megoldás egy laptop hűtőpad beszerzése vagy a laptop asztalon történő használata.

7. A természet “csodaszerei”

Az életmódunk alakítása mellett kipróbálhatunk szelíd gyógymódokat is, melyekkel kockázatot nem vállalunk, csak a hasznukat vehetjük. Bizonyos gyógynövények és a bennük lévő hatóanyagok ugyanis kimondottan hatnak a férfi potenciára, elősegítik a prosztata, az ondóhólyag vagy épp a herék egészségvédelmét. Léteznek teaként fogyasztható alternatívák, és kapszulás változatok is.

  • Bár inkább női termékenységre ajánlják, a méhpempő a férfiakra is jó hatással van. Erősíti az immunrendszert, támogatja a libidót, megszüntetheti a gyulladásokat.
  • A prosztata problémákra javasolt szabalpálma, kisvirágú füzike, nagy csalán és tökmag tartalmú étrend-kiegészítőket érdemes kúraszerűen alkalmazni.

Mikor feltételezhetjük, hogy gond van?

A szakemberek véleménye szerint a párok meddőségének hátterében 40%-ban a férfiaknál keresendő a probléma, 20%-ban mindkét fél érintett, és a maradék 40% a hölgyeké.

Orvosi értelemben akkor kell egy párnak meddőségtől tartania, ha 12 hónapig tartó folyamatos próbálkozás ellenére sem esik teherbe a nő, illetve, ha a teherbeesést sajnos több alkalommal is vetélés követte. Ilyenkor érdemes mindkét félnek kivizsgáltatnia magát. Fontos, hogy beszéljünk a problémáról, mert olykor pszichés gátlás okozza a sikertelenséget, és előfordulhat, hogy a párnak valójában bizonyos lelki kérdéseket kell tisztáznia - vagyis bizonyos esetekben nem termékenységi szakemberre, hanem párterapeutára lehet szükség.

A következő vizsgálatoknak érdemes alávetniük magukat a férfiaknak:

  • Termékenységi (ondó) vizsgálat
  • Vérvétel és azzal együtt a hormonok vizsgálata
  • Here ultrahang, prosztata vizsgálat

A férfi termékenységi problémák okai

Sokakat érintő jelenség az alacsony spermiumszám, ami mögött állhat genetikai rendellenesség is, de általában az étkezés és a helytelen életmód a ludas. A WHO szerint az elmúlt években majdnem a felére csökkent a férfiak spermiumszáma és a mozgékonyságuk is romló tendenciát mutat.

Az említett rutinszerű ondóvizsgálat megmondja, hogy ez állhat-e a háttérben.

Senki sem szereti elismerni, de az impotencia bizony létező jelenség, amely lehet átmeneti, alkalmi, de akár krónikus is. A merevedési zavaroknak lelki és szervi okai egyaránt lehetnek. Életmódban elősegíti a sok stressz, az alkohol vagy a dohányzás. Pszichés háttérként a férfiak teljesítménykényszere vagy egy kudarcélmény is gátként állhat a háttérben, amit a megfelelő segítséggel könnyen orvosolni lehet.

Sajnos vannak veleszületett, genetikai rendellenességek is, amelyek sterilitást okoznak. Ezek ugyan ritkák, de bizonyos esetekben előfordulhatnak és egyedi kezeléseket igényelnek.

Bár banális dolognak hangzik, de az ivarcsatorna fertőzések is állhatnak a sikertelenségünk hátterében, pedig ezek a problémák egyszerű gyógyszeres kezeléssel megszüntethetőek. Ilyen a prosztatagyulladás, ondóhólyag gyulladás, húgycső fertőzés, de góc lehet egy rossz fog is, sőt, a felnőttkori mumpsz is okozhat ilyen jellegű problémákat.

Ezt láttad már?
Hogyan javítja a szelén a spermiumok minőségét?
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna