Tudnivalók, érdekességek a termékben található hatóanyagokról, a legújabb vizsgálatok és tudományos eredmények tükrében.*
A tudományos kutatások szerint a szervezet B12-vitamin szintje és a termékenység egymással szorosan összefügg – nők és férfiak esetében egyaránt.
5 ok, amiért a B12-vitamin hiánya negatívan befolyásolhatja a termékenységet
1. Csökkent női termékenység
Egy kutatás a meddő nők több mint felénél mutatott ki nem megfelelő B12 szintet, illetve egyéb vizsgálatok is arra jutottak, hogy a B12-vitamin hiánya összefüggésbe hozható a csökkent női termékenységgel.
1
A B12-vitamin elengedhetetlen része a metiláció nevű létfontosságú biokémiai folyamatnak, és hiánya esetén megemelkedik a vérben a homocisztein nevű aminosav szintje. Kutatások kimutatták, hogy a B12 hiány egyensúlyzavart vált ki az úgynevezett „egy szén metabolizmusban” – ez egy folyamat, amiben a folát, MTHFR, és a homocisztein is részt vesz – aminek következménye a női termékenység romlása és a megtermékenyített petesejt beágyazódásának zavara.
2 A magas homocisztein szint számos termékenységi és egészségügyi problémával kapcsolatba hozható.
2. A vetélés magasabb kockázata
A vetélés előfordulása gyakoribb a B12 hiányban szenvedő nőknél, a magasabb homocisztein szint és metilációs problémák miatt.
3 A megemelkedett homocisztein szint drasztikusan fokozza a vérrögök kialakulásának kockázatát a terhesség alatt, és a vérrögök terhes nőknél sok esetben vetélést okoznak.
3. Rendszertelen ovuláció
A rendszeres ovulációs ciklus fontos a termékenység szempontjából, hiszen segíti azt, hogy a peteérés időpontját, illetve a legtermékenyebb napokat minél pontosabban előre meg tudd határozni. A krónikusan fennálló B12-vitaminhiány miatt szabálytalanná válhat az ovulációs ciklus, változások következhetnek be a petesejt fejlődésében, illetve a B12 hiányos nők krónikus beágyazódási problémákat is tapasztalhatnak.
3
4. A velőcsőzáródási rendellenességek magasabb kockázata
A velőcsőzáródási rendellenességek a gyakoribb fejlődési rendellenességek közé tartoznak, amelyek a magzati fejlődés korai szakaszában alakulnak ki. Kimutatták, hogy a B12 hiányban szenvedő nőknél gyakrabban fordul elő, aminek oka a B12-vitamin folát ciklusban betöltött szerepe. B12-re és a folát aktív formájára szükség van a homocisztein metioninná történő átalakításához. Elegendő B12-vitamin nélkül a homocisztein szint elkezd megemelkedni, ami a korábban említett termékenységi zavarokat okozza, illetve az alacsony metionin szint miatt metilációs problémákhoz is vezet. A magzat sok metilációt igényel, a növekedés hatékony koordinálásához, különösképpen az idegrendszer fejlődéséhez – megfelelő folát- és B12 szint hiányában magasabbá válik a velőcsőzáródási rendellenességek kockázata.
4
5. Csökkent férfi termékenység
A B12-vitaminhiány termékenységre gyakorolt hatása miatt nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is van oka aggódni. A szükségesnél alacsonyabb B12 szint nagy valószínűséggel az ismeretlen eredetű (idiopátiás) férfi meddőség hátterében álló egyik ok, különösképpen az MTHFR C667T génmutációval rendelkező férfiaknál.
5
A B12 hiány policisztás ovárium szindróma esetén is gyakoribb
Tanulmányokban kimutatták, hogy az inzulinrezisztens PCOS-es nők alacsonyabb B12 szinttel rendelkeznek, mint a nem inzulinrezisztens PCOS-es nők, valamint azt is, hogy az elhízott PCOS-es nőknek alacsonyabb a B12 szintje, mint az elhízott, de nem PCOS-es nőknek.
6
Emellett kutatási eredményekkel bizonyították, hogy a metformin nevű vércukorszint-csökkentő gyógyszer használata jelentősen csökkenti a vér B12 szintjét.
7-8 A B12-vitamin pótlása javíthatja a termékenységet és csökkentheti a fáradtságot a PCOS-ben szenvedő nőknél.
9-10
A B12 pótlás szerepe az endometriózis tüneteinek kezelésében
Egy 2019-es, a Journal of Physiology and Pharmacology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban németországi kutatók 156 endometriózisban szenvedő nő tápanyagbevitelét vizsgálták meg. Emellett kontroll csoportként 52 egészséges nő esetében is megtették ugyanezt. A két csoport testtömeg-indexe hasonló volt, ugyanakkor jelentős eltérések voltak közöttük a ciklus rendszeressége, a vérzés hossza, a vérzés 6 hónapon át történő elmaradása, illetve a terhesség és a termékenység terén. Összességében a két csoport között jelentős eltérés mutatkozott bizonyos vitaminok és ásványi anyagok bevitelében, beleértve a B12-vitamin fogyasztását is, ami részben összefügghet azzal, hogy az endometriózisos nők kevesebb állati fehérjét fogyasztottak. Habár ez csak korai vizsgálati eredmény, a szerzők szerint érdemes megfontolni a B12-vitamin és egyéb tápanyagok pótlását, hiszen akár segíthetnek az endometriózis tüneteinek természetes enyhítésében is.
11
A B12 pótlás szerepe a menstruációs fájdalmak enyhítésében
Nőknél menstruáció idején nagymértékben kiürül a B12-vitamin a szervezetből, éppen ezért ilyenkor különösen fontos, hogy helyes táplálkozással, étrend-kiegészítéssel pótlásra kerüljön. Kutatások alapján az is elmondható, hogy a B12-vitamin segíthet a menstruáció előtt, illetve alatt jelentkező kellemetlen fájdalmak, görcsök, diszkomfort érzés enyhítésében. Egy 2000-es tanulmány például hatékonynak találta ezen a téren, halolaj kapszulákkal kombinálva.
12
* Kijelentjük, hogy a termékeinkben található hatóanyagokról szóló írásaink kizárólag ismeretterjesztő és tájékoztató célokat szolgálnak. Az általunk közzétett információk nem minősülnek hatásállításoknak, sem orvosi tanácsnak, illetve nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A hatóanyagokat a legújabb, releváns, lektorált tudományos szakirodalmi adatok alapján mutatjuk be, általános érvényűen, nem termékspecifikusan. Szakértőink törekednek arra, hogy átfogó képet nyújtsanak a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatokról és azok eredményeiről mindazoknak, akik erre fogékonyak és ismereteiket bővíteni szeretnék.
Hivatkozások:
1 Schaefer E, Nock D. The Impact of Preconceptional Multiple-Micronutrient Supplementation on Female Fertility. Clin Med Insights Womens Health. 2019 Apr 23;12:1179562X19843868.
2 Laanpere M, Altmäe S, Stavreus-Evers A, et al. Folate-mediated one-carbon metabolism and its effect on female fertility and pregnancy viability. Nutr Rev. 2010 Feb;68(2):99-113.
3 Bennett M. Vitamin B12 deficiency, infertility and recurrent fetal loss. J Reprod Med. 2001 Mar;46(3):209-12.
4 Czeizel AE, Dudás I. Prevention of the first occurrence of neural-tube defects by periconceptional vitamin supplementation. N Engl J Med. 1992 Dec 24;327(26):1832-5.
5 Murphy LE, Mills JL, Molloy AM, et al. Folate and vitamin B12 in idiopathic male infertility. Asian J Androl. 2011 Nov;13(6):856-61.
6 Kaya C, Cengiz SD, Satiroğlu H. Obesity and insulin resistance associated with lower plasma vitamin B12 in PCOS. Reprod Biomed Online. 2009 Nov;19(5):721-6.
7 Greibe E, Trolle B, Bor MV, et al. Metformin lowers serum cobalamin without changing other markers of cobalamin status: a study on women with polycystic ovary syndrome. Nutrients. 2013 Jul 5;5(7):2475-82.
8 Niafar M, Hai F, Porhomayon J, et al. The role of metformin on vitamin B12 deficiency: a meta-analysis review. Intern Emerg Med. 2015 Feb;10(1):93-102.
9 Ocal P, Ersoylu B, Cepni I, et al. The association between homocysteine in the follicular fluid with embryo quality and pregnancy rate in assisted reproductive techniques. J Assist Reprod Genet. 2012 Apr;29(4):299-304.
10 Günalan E, Yaba A, Yılmaz B. The effect of nutrient supplementation in the management of polycystic ovary syndrome-associated metabolic dysfunctions: A critical review. J Turk Ger Gynecol Assoc. 2018 Nov 15;19(4):220-232.
11 Schink M, Konturek PC, Herbert SL, et al. Different nutrient intake and prevalence of gastrointestinal comorbidities in women with endometriosis. J Physiol Pharmacol. 2019 Apr;70(2).
12 Deutch B, Jorgensen EB, Hansen JC. Menstrual discomfort in Danish women reduced by dietary supplements of omega-3 PUFA and B12 (fish oil or seal oil capsules). Nutr Res 2000;20:621–631.